Melis Balcı

Isea

Isea sergisinde ilgimi çeken işlerden biri Greogary Lassette & Anais met den Ancxt, Light Contacts eseriydi, Daha sonra buradan diğer işlerini de inceledim ve ses görüntü ile ilgili projeleri ilgimi çekti. Bu işteki ilgimi çeken nokta insanların birbirlerine dokunarak bir ses ve renk yaratmaları. Sitelerinde açıkladıkları gibi, birbirini hiç tanımayan insanlardan öpüşen çiftlere kadar herkes farklı bir ses-görüntü kombinasyonu oluşturabiliyor. Herhangibir insanın hiçbir çaba sarf etmeden sadece fiziksel temasla görüntü ve ses yaratma fikri hoşuma gitti. Daha etkileyici görüntüler, varyasyon ve belki de ruh haline göre gruplandırılmış ses-görsel birleşimi işi daha etkileyici yapabilirdi ama yine de boyutu ve çıkardığı ışık yüzünden benim ilk ilgimi çeken işlerden biri Light contacts işiydi.

İlgi Alanım

Görsel sanatlar dışında ilgimi çeken pek bir şey olmayabilir. Kitaplığım sanat, animasyon ve tasarım kitaplarıyla dolu çünkü bununla ilgileniyorum. Film izlemeyi, filmler üzerine yazı okumayı severim. Grim Fandango, Machinarium gibi bilgisayar oyunlarını çok seviyorum. 2D, 3D, stop-motion animasyonu severim. İnternette vaktimin çoğu vimeo’da geçiyor.

Görsel sanatların dışında müzikle de ilgileniyorum, gitar ve saksafon çalıyorum. Ama müzik konusunda o kadar yetenekli olduğumu sanmıyorum. Yazı yazarım ama bir amaca yönelik yazılar değil. Lisede kaykaya bindim, rampa kaykaycılığını seviyorum. Yüzmek de en sevdiğim şeylerden biridir. İnsanları incelemeyi severim.

 Proje

Bu derste ses-görüntü kombinasyonu yapabileceğim bir proje üzerine düşünüyorum. Dediğim gibi augumented reality projelerini inceliyorum. Ama bir kavramdan yola çıkıp da bir proje geliştirebilirim. Mesela en son güzellik kavramı üstüne düşündüm. Aklıma insanı “güzelleştiren” bir ayna projesi geldi. Yapılabilinir mi bilmiyorum ama, face recognition gibi bir program kadın ve erkek için iki ayrı seçenekle insanların yüzündeki kusurları değiştirebilirse eğer, insanların bir aynaya bakıp büyük burunlularsa burunlarının küçüldüğü, kaşlarının gözlerinin vs. birtakım özelliklere göre değiştiği bir ayna yapabilirim. Ayna görünümde bir webcam olur sanırım bu. Bunun dışında belki ilerde bir projede kullanırım diye rüyalarımı not almıştım. Rüyalarla ilgili bir şey de düşünebilirim.

Leave a Reply