Bileklik Tasarımı

Bu hafta ve geçen hafta wristband’ın tasarımı üzerine yoğunlaştım. internetten hem 3d printer kullanılmış hem de farklı tekniklerle yapılmış bir sürü wristband inceledim. 3d yada el yapımı olan wristbandler genelde daha süslüler fakat içinde mesela led olan yani genel olarak elektronik olan wristbandlerin tasarımları çok daha sade.

Ben kendi tasarımım üstünde çalışırken ilk başta wristbandı nasıl kullanmam gerektiğini düşündüm. Benim yapmak istediğim şey için iki wristbandın birbirine değmesi gerekiyor ki uyumu görelim. Ama uyumu öğrenceğim bölge (yani üçgen, daire ve dikdörtgenin olcağı taraf) bileğin üst tarafında olursa iki kişinin bileklerini birbirine değdirmeleri için çok gereksiz bir çaba vermeleri gerekiyor. Dolayısıyla ben bu bölgeyi ilk başta aşağı almaya karar verdim.  Böylece iki bilekliği birbirine değdirme konusunda daha rahat bir hareket olucak. Ondan sonra eskizler üretmeye başladım.

IMG_1401

İlk çizdiğim eskizlerde uyum tarafı bileğin üst kısmında kalıyordu, sonra değiştirmek durumunda kaldım yukarda dediğim gibi ve forma odaklandım. bunlar ilk çizimlerden örnekler. İlk olarak ters çevirdikten sonra “ters saat” gibi olabilir şeklinde düşündüm, ve bu formdan esinlendim. Uyum kısmını (üçgen, kare,dikdörtgen kısmı) bileğin altına alınca üst kısmın ilgi çekici olması gerekiyor, çünkü asıl görünen kısım orası olucak. Çizdiğim wristbandler genel olarak “elektronik” olanları anımsatıyor, fakat benim yapıcağım elektronik olmayacak ve websitem de genel olarak bi handmade hissini vermekte. Bu yüzden bu tarz – yani handmade hissini veren – herhangi bir element eklemenin siteyle daha consistent ilerleyeceğini düşündüm, wristbandın ucunda açık kalan alanı iple yada lastik vb birşeyle bağlayabilirim diye düşündüm.

IMG_1403

 

Burda genel olarak neyin nerede olcağını göstermeye çalıştım gördüğünüz gibi uyum kısmı avuç içine bakıyor. Sonra bunu renklendirdim:

IMG_1404

 

Ucu açık gördüğünüz gibi. Ve siyah çizgiler var. Siyah çizgileri ip ya da lastik olarak düşündüm. Tabii bu sadece bi fikir. 3d ile yapılan bileklikler genelde çok esnek olmuyorlar, eğer kapalı yapmaya karar verirsem s m l olarak üç boyut çıkartıcam çünkü ince bilekli biriyle kalın bilekli olan kişiler aynısını kullanamayabilirler esneklik olmadığından dolayı.

Unisex bir şey yapcağım için genel olarak herkese uyması açısından ucu açık hatta gördüğünüzden dahada açık bir bileklik yapabilirim. düşmemesi içinde belki uyumlu ve ucuz durmayan bi şekilde ip bağlanılabilir.. tabi pratik olarak denemem lazım. Bunu tatilden dönüşteye kadar çözmüş olucam. bilekliğin tasarımına yoğunlaşıcam tamamen.

Sonra bu çizimimi dijitalize ettim:

bileklik çizim

 

Bu da genel olarak napmak istediğimi en açıklayan imaj sanırım.

Tatil dönüşü web sitesi ve bileklik tasarımını bitirip, packaging e ve flyer lara başlamayı planlıyorum.

Herkese iyi tatiller!

Leave a Reply