Gülce Baycık

ISEA

Kasa Galeri’deki Emergence işinin yapım aşamasına şahit olmuştum. Bu ISEA’da beni en çok etkileyen eserlerden biri oldu. Şuanda geri kargolandı ama kısaca olay şuydu: İnteraktif bir enstalasyon. Kişi esere elini koyduğunda Emergence o kişinin kalp atışını algılayıp dijitalize ediyor ve buna uygun ritmik bir ışık ve ses dalgası yaratıyor. Ayrıca bu sese, önceden elini koymuş insanların kalp atışlarını da ekliyor. Ve siz bu olayları ağzınız açık izlerken bir de fotoğrafınızı çekip otomatikman flickr’a koyuyor. Eserin teknoloji ve biyolojiyi birleştirmesi beni çok etkilemişti. Ayrıca bütün eserin, kordonlarla birlikte yapılmış olan dizaynı çok iyi düşünülmüş ve çok ilgi çekiciydi.

PROJEM

İki tane çok sinir bozucu tipte karakter tasarlayacağım. Boyundan yukarısı olmak üzere bunları 3 boyutlu hale getireceğim, 3 boyutlu halleri bir ekranda görüntülenecek. Ayrıca bunların stres topu gibi bir maddeyle yine boyundan yukarısının maketlerini yapacağım. Maketlerin içinde belirli bölgelere sensörler  yerleştireceğim. Sonra insanlar bu sinir bozucu tiplere tokatı vs. yapıştıracak, ekrandan da 3 boyutlu hallerinin tepkileri gelecek.

İLGİ ALANLARIM

Çocukluğumdan beri çizim yapıyorum, bu hayatta bana en çok zevk veren ve stres atmamı sağlayan uğraşlardan biri. Sanırım bağlantılı olarak çizgi film ve animasyon filmlerine çok ilgim var.

Doğaüstü, açıklanamaz olaylar ve korku öğesi içeren -film olsun, çizgi karakter olsun- şeylere bayılırım. Bunlar hakkında araştırma yapmayı, okumayı da çok severim.

Hayvanlar zayıf noktam, kaldı ki yaşını başını almış köpeğim de hayatımdaki en değerli varlık.

Müzik konusunda hiç bir yeteneğim yok; ama araştırıp yeni şarkılar ve müzisyenler bulmak bana çok keyif verir.

Leave a Reply