Mert Süha Öner

Isea 2011

Cumhuriyet Sanat Galerisindeki UNCONTAINABLE & Untitled adlı sergide bence en çok dikkat çeken eserler Sean Montgomery’nin Sphere’ı, Daan Roosegaarde’nin Lotus 7.0’si ve Gregory Laserre & Anais met den Ancxt’ın Lights Contacts  ve Ak­ous­maflore eserleriydi. Sphere hoş bir interaktif esere benziyor ama sanatçının performansını/müziğini dinleyemediğim için sonuç kafamda biraz muallak. Lotus 7.0 görsel olarak çok hoştu, hem renk hem hareket hem de interaktiflik olarak güzel bir eser olmuş. Akousmaflore ile Lights Contacts’ın interaktifliği de şaşırtıcı derece hassastı. Özellikle Akousmaflore da en ufak bir yaprağa dokunmakta dahi sesler geliyordu. Bienal’da gördüğüm en etkileyici eserlerden biri ise Ala Younis’in kurşun askerleriydi. 1:200 ölçekte 12.235 adet askeri büyük bir panelin üzerine dizmişti.

İlgi Alanlarım

Küçüklükten beri resme ve çizime çok meraklıydım, çizmeyi hiçbir zaman bırakmadım. Hayatıma yön verirken dahi çizmeyi bırakmamalıyım diye düşündüm. En sevdiğim uğraşlardan biri olduğu kesin Müzik hayatımda oldum olası olmuş bir öğedir. Küçükken 4 yıl gitar çaldım son 9-10 yıldır davul çalmaktayım. Sadece bir müzik türü de değil bir çok müzik türünü severim, araştırırım, dinlerim, çalarım. Hayatımda bırakamadığım en büyük ilgi alanlarımdan biridir. Sinema, video, animasyon ise son 4-5 yıldır dikkatimi daha da çeken, ilgimin arttığı birkaç dal.

Projem

Projemin henüz kafamda tam olarak netleşmemiş olmasına rağmen yapmak istediğim iş interaktif bir müzik veya video, animasyon tabanlı eser olacağı yönünde. Belki bir enstrümana bağlı bir sahne dekoru olabilir, animasyon olabilir, karışık müzik video klibi gibi olabilir.

Leave a Reply