Fırat Günal

Proje

Bu sene Va 401 dersi için daha önce derste de gösterdiğim video gibi çalışan bir proje tasarlamaktayım. Kısaca kullanıcıdan herhangi bir yazıyı alıp, belli kutular içinde farklı tarzlarda layoutlara yerleştirecek bir sistemden bahsetmekteyim. Böylelikle bu proje kapsamında tipografi, video montajı, kod yazılımı ve web design gibi alanlarda kendimi geliştirebileceğime inanmaktayım.

12. İstanbul Bienali

12. İstanbul Bienali vs ISEA Biçimsel bakımdan sanatla politika arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefleyen 12. İstanbul Bienalinde beni en çok etkileyen eser, propaganda amacıyla kaydedilen plaklar ve sergilendikleri alan oldu. Hitler’den Vietnam’a kadar onlarca plağın sergilendiği alan, zamanda ne kadar geriye gidersek gidelim yeni olan mecraların kendi kullanım alanları dışında politik amaçlar adına nasıl kullanılabildiğinin kanıtı gibiydi ve bana bugünün politikacıların insanlara ulaşabilmek için twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine verdikleri önemi hatırlattı.

İlgi Alanları

Aslında grafik tasarım alanında karşımıza çıkabilecek herşey ilgi alanıma giriyor. Bu herhangi bir animasyon film veya gazetedeki herhangi bir basılı ilan da olabilir. Geçtiğimiz seneden başlayarak web design üzerine birçok tutorial ve html 5’in nasıl çalıştığını anlatan dökümanlar okumaya başladım. Bunların dışında kinetik tipografi alanında yapılan yeni ve eski işleri inceleyerek bu sene yapmak istediğim projeyi nasıl daha etkileyici ve kullanıcı dostu bir hale getirebileceğimi araştırmaktayım.

Leave a Reply