Shopping

Bugün mafsal almam gerekiyordu ve aldım. İçiçe geçmiş iki daireden oluşan ve her yöne dönebilen bir sistem.

Mafsalın içine çelik bir mil çaktırmam gerektiği için sanayiye gitmem gerekti. Mil mafsalın içine girdiğinde doğal olarak dışarıdaki daire çelik boruya çarptığından, dönüş kapasitesini kaybediyordu. Bu yüzden çelik mili tornacıda inceltmem gerekti. Bana çok yardımcı oldular. Mil incelince ağırlığı taşıyamaz diye korktum ama babama göre bu 100 kiloyu bile taşırmış. Katılıyorum.
Şu an içine mil yerleştirilmiş mafsal böyle gözüküyor. Gerekli kadar dönüyor her yöne. Haftaya, bunu bir mekanizmanın içine gömüp, göz topunun merkezine monte edeceğim. Bir sorun yaşarsam akli dengemi kaybedebilirim. Gözün top kısmı için polyester düşündük ama polyesterin rengi kırmızıya çalıyor. Ben bunu istemedim. Başka bir çözüm bulmak istedim. Jelkot diye bir madde bulduk. Ben kalıp almak için pilates topu aldım çünkü strafor gerçekten çok zaman alıyor ve çamurdan kalıp yapmak gerekiyor. Kemal Abi Karaköy’e jelkot bakmaya gitti ve 145 TL olduğunu öğrendi. Bunu okul karşılarsa alırım. Gittiğim tornacıdaki tatlı amca Perşembe Pazarı’na bakmamı önerdi. Oraya Pazartesi bakacağım. Belki de dünya haritası şeklinde olan kürelerden bulup, sorunu halledebilirim.
Son olarak aklıma gelen bir çözüm ise, kırmızıya çalan polyesterden rengi için vazgeçmeyip içine beyaz küçük bir ışık kaynağı yerleştirmek. Böylece daha parlayan kutsal bir şeymiş gibi de gözükebilir ve beyaz renkli olur.

P.s: Post’u İnzgilice yazıyordum, fakat “tornacı” “sanayi” “döktürmek” gibi kelimelerde takılınca Türkçe anlatmam daha mantıklı olur diye düşündüm.

Leave a Reply