PerfumeBucket / Domain, Host, Dreamweaver, FTP

1) Öneri üzerine öğrendiğim domain ve hosting satan bir siteden www.perfumebucket.com ismini, domaini ve hosting servisini aldım.

Domain Nedir?

Domain (alan adı) sizin, yada sahip olduğunuz şirketin İnternetteki kimliğidir. İnternette yer almak için baş vurduğunuzda size bir İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Diğer bir bilgisayarla bağlantı kurabilmek için karşı bilgisayarın IP adresinin tanınmış olması gerekir. İnternetteki diğer bilgisayarlar, sizi bu IP numarası sayesinde bulurlar. Domain ise bu numaranın sadece bir görüntüsüdür. Yani Siz browserinizin adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine O IP numaralarının kodlandığı domainler i yazarak istediğiniz siteye ulaşırsınız.

Hosting Nedir?

Alınma amacı ne olursa olsun, satın aldığınız alan adınıza ( domain ) hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir başka deyişle, insanlar sizin sitenizin adını browserinin adres çubuğuna yazdığı zaman hazırladığınız sayfaların görüntülenmesi için o sayfaların bir yerde yüklü olması gerekir.

Neden mi ? Çünkü sizin adınıza 24 saat boyunca ziyaretçilerin uğrayabilmesi için bir depo vazifesi gören yere ihtiyacınız olacak. İşte internette bu depo vazifesi gören işlemin adı hosting (barındırma)’ dır. Sürekli internete açık olan yerler sayesinde siteniz günün her saatinde ziyaret edilebilir.

2) Taslak tasarımlarını tamamladığım sayfaları, denemek amaçlı, teker teker slice tool ile photoshop da buttonlarına ayırdım ve save for web diyerek, images adlı bir dosya halinde otomatik olarak bütün parçaları kaydetmesini ve sayfanın .html uzantılı halini kaydetmesini sağladım.

3) Dreamweaver’da oluşturduğum .html uzantılı sayfalarım arası link vermek için uygulamaya geçtim. (index.html, essences.html, drywoods.html) Linkleri oluşturduktan ve çalışır durumda olduklarını kontrol ettikten sonra, dreamwearde .css uzantılı yeni bir tab açarak stylesheet imi oluşturmaya başladım.

4) Bilgisayarımda dreamwear ve photoshop programları yardımı ile oluşturduğum birbirine linklenmiş durumda duran .html sayfalarımı siteme hosting servisim aracılığı ile yüklemek için bir FTP programı yüklemeye ihtiyacım vardı. Filezilla’yı yükledim. Hosting sitesinin bana verdiği, username, password ve hosting numarasını gerekli alanlara girdikten sonra; http://docs klasörünün içine .html dosyalarımı image dosyam ile birlikte sürükledim ve siteye yükleme tamamlandı.

FTP Nedir?:

FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. İlk geliştirilen internet protokollerinden biridir. FTP protokolü ile bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimli-aynı anda (on-line) bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.

ozgeozhtml

www.perfumebucket.com

Leave a Reply