Projeyi tanımlama, içeriği kısıtlandırma

Geçen ders projemin tekniği olan stop motion ve İstanbul konseptine karar verdik. Ancak İstanbul dendiğinde sizin de bildiğiniz gibi çok büyük bir alan akla geliyor ve bunu kısıtlandırmak gerekiyor. Peki neye göre ve nasıl? Yine konuşmalarımız doğrultusunda İstanbul dendiğinde akla gelen eski istanbul şiirleri veya şarkıları olabilir bu sınırlandırmamız dedik. Veya İstanbul’un hüzün köşeleri, trafik denilince akla gelen yerleri ya da en fakir en zangin kesimleri gibi sınıflandırmalar yapılabilir. Ben de bu konseptler doğrultusunda içlerinde en beğendiğim olan eski İstanbul şarkılarını araştırdım ve bu şarkılarda geçen İstanbul semtlerini benim gezi rotam olarak çizebilirim diye düşündüm. Bu şarkılarda geçen görülmemiş kesimler ve de onların değişimleri oldukça ilgi çekebilir.

Bu şarkılardan bazı örnekleri paylaşmak istiyorum sizlerle:

Yesari Asım Arsoy’un sözleri ve bestesi olan “Sazlar çalınır Çamlıca’nın bahçelerinde, Bülbül sesi var şarkıların nağmelerinde” şarkısı

Münir Nurettin Selçuk şarkısı olan “Yok başka yerin lütfü ne yazdan ne de kıştan Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamıştan, Ah Kalamıştan , Istanbul’u sevmezse gönül aşkı ne anlar, Düşsün suya yer yer erisin eski zemanlar, Sarsın bizi akşamda şarap rengi dumanlar, Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış’tan Ah kalamıştan ”

“Kız sen İstanbul’un neresindensin?” şarkısıyla daha da günümüze gelebiliriz: “Duruşun andırır asil soyunu, Hisar, Kuruçeşme, sahil boylu mu? Arnavutköylü mü Ortaköylü mü? Kız sen İstanbul’un neresindensin? Bilmem sözlü müsün, ya nişanlı mı? Sevgilin yaşlı mı, delikanlı mı?Emirgan, Bebekli, Aşiyanlı mı?Kız sen İstanbul’un neresindensin?”

Köprülü şarkılar da unutulmamalı tabi: “Boğaz köprüsü, İnci gerdanlık, Altından geçtik, Kahkaha attık. Çek kayıkçı kürekleri Gezdir seven şu kalpleri Mavi deniz martılardan Ayırma sevenleri”

Diğer kullanılabilecek şarkılar: Ada sahillerinde bekliyorum, Biz çamlıca’nın üç gülüyüz, Beyoğlunda gezersin, Ah berelim, vah berelim,

Bu gibi şarkılar bulup bunları harmanlayarak güzel bir İstanbul gezi konsepti oluşturulabilir belki de…

 

http://hayalkahvem.blogspot.com/2010/11/icinden-istanbul-gecen-sarklar.html

Leave a Reply