konuyu belirlemek

Geçen hafta derste video konusunun fazla genel olduğundan ve onu biraz spesifikleştirmemiz gerektiğinden bahsetmiştik. Konu olarak videoda vermek istediğim mesaj spesifik olarak tam oturmamıştı. İnsanları rutinliklerinden ve alışmışlıklarından farklı olarak uyandırmak onlara birşeyler anlatmak istiyordum fakat bu tarz konuların çok genel olduğunu daha spesifik bir konuda daha rahat ediceğime karar vermiştik.

Soyut kavramlardan somut bir konuda video çekmek çok zor olacaktı ve bende konumu tam belirleyememiştim. Din,kapitalizm ve savaşlar üzerinden konumu belirlemeye gitmiştim ama konuların genelliğinde kayboldum.

Konu düşünürken son zamanlarda herkesin konuştuğu ama bir kesinliği hiç olmayan “kıyamet” kavramı aklıma geldi ve burdanda İnsan ve Doğa ilişkisine gittim. İnsanların doğayla olan etkileşimlerini ona olan merakları konu olarak kafamda ilk canlandı. doğa hayatımızın çok büyük bir parçası ve biz ona ihtiyaç duymak yerine sadece bize aitmiş gibi yok edip kendi sonumuzu hazırladık. kıyameti getiricek olan insanlar olarak düşünüp belki bu konuda yoğunlaşabileceğim geldi.

projemin başında üçgen ve göz kullanmaktan bahsetmiştim fakat ikisini birden kullanmanın fazla olacağını düşündüm. Sadece büyük bir göz içinde video olmasını düşündüm. Mayalıların kıyamet ile ilgili kaynaklarını araştırırken projem için uygun olabiliceğini düşündüğüm güzel bir quote buldum.

“true the eyes of one man all man kind will see.” anlatılmak isteneni bir insanın gözüyle herkese anlatılacagını vurguladıkları bir quote. Göz fikrimin burda uyumlu olacagını düşündüm.

Leave a Reply