Oyun motoru araştırmaları

Oyunumu Flash kullanarak yapacağım; ancak her ihtimale karşı yine de oyun motoru araştırmam gerektiğine karar vermiştik. Bu nedenle yaptığım araştırmalar doğrultusunda ilk olarak wikipedia’da oyun motorları hakkında bulunan  genel bir listeyi sizinle paylaşıyorum:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_game_engines

Daha detyalı yaptığım araştırmalar sonucu bulduğum bir diğer siteye göre ( http://www.flashrealtime.com/flash-game-library-engine-list/#2D ) Flixel, Flash Punk ve Pushbutton Engine hem benim yapacağım platform oyununa uyan hem de en kullanışlı oyun motorlarından. Servet’in gösterdiği oyun (‘Canabalt’) üzerine bulduğum Flixel engine ( http://flixel.org/ )  benim yapacağım oyunun  tarzına oldukça benzer.   http://www.adamatomic.com/canabalt/  Ve bu oyun da Flixel Engine ile yapılmış.

Ayrıca baktığım birkaç sitede citrus engine‘nın da yapacağım oyuna oldukça uygun olabileceğini gördüm. http://citrusengine.com/

Citrus engine ile yapılan bir örneği ise bu linkte bulabilirsiniz :http://www.flashdersi.com/flash/citrusengine/citrusengine.html

Sonuç olarak ‘Flixel’ ve ‘Citrus Engine’ benim yapacağım oyunda, işime yarayabilcek tarzda oyun motorlarından olduklarını düşünüyorum.

 

2 Responses

  1. Citrus gelistirilmiyor artık diye duydum, forumda soru sorarsın 4 ay beklersin birisi birsey yazacak diye. Level Editor’u guzeldi, Orange mı ne, 3-4 gun kurcaladım, bıraktım, cok guvenme bu lafıma yani.

Leave a Reply