*Javascript/HTML5 ile augmented reality

Öncelikle Javascript, HTML5 ve Flash karşılaştırmaları ile ilgili yazılmış olan augmented reality blogları/ kaynaklarının biraz kafa karıştırıcı olduğunu söylemeliyim. Birçoğunda HTML5’in webcam görüntüsü alamıyor oluşu bahsediliyordu. Siteden siteye atlaya atlaya ortaya son zamanlardaki gelişmeler ortaya çıktı ki bundan kısa bir zaman önceye kadar (2011de yazılmış olan kimi postlarda bu gibi sebeplerden ötürü fanatik bir şekilde Flash’ı destekleyenler var) gerçekten de HTML5 online video ve audio aktarımını desteklemiyormuş. Projemde webcam’den eşzamanlı görüntü alma kilit noktalardan biri olduğu için HTML5’in bunu yapamadığını söyleyen kaynaklar kısa süreyle motivasyonumu bozdu.  Ancak araştırmanın devamında gördüm ki, yakın bir zamanda HTML5 bunun üstesinden gelmiş.

Javascript kullanılarak yapılan augmented reality kaynaklarından en belirgini şu linkte görebileceğiniz HTML5 Rocks sitesinde bulunuyor: http://www.html5rocks.com/en/tutorials/webgl/jsartoolkit_webrtc/

Burada bahsedilen JSARToolKit diye bir kit var. Tanımı “Javascript port of *FlarToolKit” diye geçiyor. JSARToolKit’in kullanım amacı: video kaynağından image capture yaparken bir yandan bu imajlardaki marker’ları track etmek, gerçek kamera pozisyonu ile marker’ın birbirlerine göre pozisyonlarını hesaplama.

// *FlarToolKit’in ne olduğunu hatırlatmak gerekirse: Flash tabanlı augmented reality gerçekleştirmek için bir open source code library diyebiliriz. //

Buradaki demoyu denemeden önce ayarlarla ilgili olan açıklamalarda yazıldığı gibi WebRTC’yi enable etmenize ihtiyaç olmadığını fark ettim. Chrome’un son dönem versiyonları bunu kendiliğinden içinde barındırıyormuş.

Ayarlarla ilgili kısmı keşfettikten sonra verdikleri marker’ın fotografını telefonumun kamerasıyla çektim ve webcam’e tuttum. Marker’ın üzerine bir slayt show yerleştirilimiş.

 

Leave a Reply