Sitenin final yapısı

Bu hafta derse sitenin final yapısı için bir kaç çalışmamı getirdim. Bu çalışmaları yaparken, final projemin esas konusu olan insanların farklı tatil profillerini ve ona göre seçtikleri farklı tatil destinasyonlarını öne çıkartmaya çalıştım.

13344

Sitenin bu son yapısına göre, ilk olarak kullanıcılar siteye giriş yapıyorlar, quiz oluyorlar ve kendi profillerini öğreniyorlar.. 6 farklı profil için daha önceden yapmış olduğum araştırmaya göre kullanacağım farklı destinasyonlar olacak. Örneğin; kullanıcı öncelikle hangi tatil tipini istediğini seçecek (citybreaks&shopping, sun&beach, ski&snowboard, safari&nature) bu tatil tipini seçtikten sonra hangi kıtada seyahat etmek istediklerini seçecekler (Europe, Asia, Africa&Middle East, North America, South &Central America, Carribean, Australia &Pacific). Yaptıkları bu filtrelemeye aynı zamanda hangi profil için baktıklarını ekleyecekler ve sitenin onlar için önerdiği bazı yerler çıkacak.

İkinci filtreleme de tercihe bağlı olarak seçtikleri yer için olacak. Örneğin bir kullanıcı tatil tipi için citybreaks&shopping, kıta için Europe ve profil olarak Authentic seçtiyse çıkan destinasyonlarda Paris’le ilgileniyorsa, bu şehirle ilgili bir başka filtreleme çıkacak. Bu şehirde (Accomodation, Restaurants, Nightlife veya Shopping ile ilgileniyorlarsa, ve bunları öneren insanları da filtreleyebilecekler nationality, age, gender gibi..

Bu siteyi kullananlar aynı zamanda gittikleri yerlere göre km bazında puan kazanacaklar. Eğer gittikleri yer sitenin önerdiği yerler arasında bulunmuyorsa ancak onlar kendi profillerine öneriyorlarsa, belirli bir sayıda insanın örneğin 100 kullanıcının da oraya gidip kendi profillerine önerdikten sonra, o yer sitenin önerdiği destinasyon listesine eklenecek.

Haftaya kadar sitenin yapısını balsamiq’le bitirmiş olacağım aynı zamanda ana hatlarıyla göstereceğim bir tablo yapacağım. Bunun dışında, proje posteri, logosu ve sitenin görsel tasarımı ile ilgili bazı örnekler yapmam gerekiyor.

 

Leave a Reply