Son Gelişmeler – Interface ve Video

Merhabalar! Uzun bir aradan sonra projeyle ilgili gelişmeleri blogda da paylaşmanın zamanı geldi sanırım. Şu anda arayüz tasarımının büyük bir kısmı tamamlandı ve videolar çekilmeye başlandı. Arayüz tasarımı konusunda neredeyse bir ay süren kararsızlıklar sonucunda drag and drop mantığıyla çalışan bir menü sistemi oluşturmaya karar verdim. Bu sisteme göre ziyaretçiler, menüde bulunan 10 adet butondan birini seçip oradaki nesneyi benim fotoğrafım üzerine yerleştirdiklerinde, seçili nesnenin yönlendirdiği bölüme geçiş yapacaklar ve buradan istedikleri videoyu seçip izlemeye başlayacaklar. Ana menüdeki butonların üzerinde, benim fotoğrafım üzerine yerleştirmek üzere, yönlendirdiği bölümün ruhunu yansıtan bir takım nesneler ve kıyafetler yer alacak. Bu sistem de aynı zamanda cinsiyetin üzerimize giyilen bir kıyafet, başkaları tarafından öğretilen bir performans oyunu olduğu fikrine gönderme yapacak.

Bölüm sayfalarında her video, bir alıntının tipografik olarak düzenlenmesiyle oluşturulan tuşlarla temsil edilecek. Ayrıca benim fotoğrafım ve üzerine yerleştirilen nesne ve kıyafetin hareketli (henüz karar aşamasın) bir versiyonu da bu sayfalarda yer alacak. Bölümlerin sayfaları dışında, katılımcıların tanıtıldığı kim? adlı sayfada da ziyaretçilerden katılımcıların kafalarını temsili bir Adem ve Havva çiziminin birleştirilmesiyle oluşturulmuş insansı şeklin üzerine yerleştirilmeleri istenilecek. Bu işlemden sonra kişinin tanıtıcı sayfasına gideceğiz. Bu sayfada o kişi hakkındaki videolar tekrar eden ve sessiz bir şekilde sergilenecek. Videoların üzerine tıklandığında sesleri açılacak. Ne kadar çok video açılırsa, o kadar çok videonun sesi birbirine karışacak, fakat videoları tekrar sessize alma imkanı da sunulacak.

Bir diğer seçenek ise rastgele adlı seçenek olacak. Bu tuşa basıldığında rastgele bir videonun başlığı açılacak ve başlığa tıklandığında video izlenmeye başlanılacak. Bu seçenek belgeselin lineer kurgudan daha çok kurtarılsa için tasarlandı. Böylece ziyaretçiler herhangi bir bölüm sayfasındayken rastgele başka bir video izleyebilecekler.

Arayüz tasarımı dışında, tatil günlerinde daha çok video çekimine odaklandım. Tasarladığım 10 video çekiminden 6 tanesini gerçekleştirdim. Geri kalanları da en kısa sürede tamamlamayı düşünüyorum. Videoların birbirini andıran bir stili oldu. Genellikle katılımcıları en iyi tanımlayacak mekanlar ve nesnelerin ışığında bir röportaj gerçekleştirildi. Bundan sonraki dönemde videoların kurgusuyla ilgilenmek gerekecek. Bütün videoları baştan sona birkaç kez izlemek ve ardından hangi kısımların hangi bölümler için uygun olabileceğine karar vermek gerekiyor. Videolar fazlaca bir kurguya ihtiyaç duymayacaklar. Bütün röportajlar tek bir açıdan çekildi ve color correction dışında pek fazlaca bir efekte ihtiyaç duyulmayacak. Bir sorun olarak, video-mic dışında başka bir harici mikrofon ne yazık ki okuldan edinemedim ve bu durumda video-mic ile çekimleri yapmaya devam ettim. Bu sebeple videonun seslerini düzeltmek için de biraz uğraşmak gerekiyor.

Tüm bunların dışında da artık flash ile çalışmaya başlayıp, yavaş yavaş photoshop dosyalarını flasha atıp, aynı zamanda programı öğrenip web sitesini oluşturmaa başlıyorum. Lynda’nın flash tutorialları bu süreçte yardımcı oluyor. Önümüzdeki günlerde en çok bu işe ağırlık vereceğim kesin.

Şimdi yukarıda bahsettiğim arayüz tasarımlarının henüz yapım aşamasındaki hallerini ve videolardan birkaç görseli paylaşıyorum. Tekrar görüşmek üzere! =)

 

yeni interface 3 yeni interface erkeklik 3 yeni interface kadınlık yeni interface kim 2 yeni interface kim 72 video görsel

Leave a Reply