Database- MySql

Sitenin arayüz tasarımı ve kurumsal kimlik çalışmasını bitirdikten sonra, siteyi oluşturmaya başladım. Bunun için öncelikle database oluşturmam gerekiyordu. Database sitemin içindeki tüm bilgilerinin tutulacağı veritabanı sistemidir. Veritabanı basit olarak bilgi depolayan bir yazılımdır. Birçok yazılım bilgi depolayabilir ama aralarındaki fark, veritabanın bu bilgiyi hızlı bir şekilde yönetip değiştirebilmesidir. Ben bu yazılımlar arasında Mysqli seçip kullanmaya karar verdim.

Öncelikle bilgisayarıma Xampp adlı programı indirdim. Xammp kendi bilgisayarımızda php tabanlı sitelerimizi çalıştırabilmek için oluşturulmuş, içerisinde Apache web server, Php, MySQL  gibi programların bulunduğu bir pakettir. Bu programı bilgisayarıma kurduktan sonra otomatik olarak başlayan XAMPP Control Panelde Apache ve Mysql seçeneklerini işaretleyip çalıştırdım.

Veri tabanımı oluşturmaya başlamak için http://localhost/ sayfasından sol menüde bulunan phpMyAdmin linkine tıkladım ve açılan sayfada yeni veritabanı oluştur bölümünden database için gerekli olan tabloları yapmaya başladım.

database

 

 

 

Tablolar için bir kaç ufak bilgiye sahip olmak gerekiyor.

Alan: Hücrenin ismi

Tür: Hücrede ne olacağı, tarih, yazı, sayı gibi

Varsayılan: Kullanıcının boş bırakabileceği bir yer veya bırakmaması gereken bir yer (buna siz karar veriyorsunuz) Örneğin; kullanıcının email kısmını boş bırakmasını istemiyorsanız burayı ona göre işaretliyorsunuz.

Karşılaştırma: Dil kodlaması (burası için utf_8 seçtim)

Bu tablolar ihtiyacınız olan şeylere göre değişiyor.

Ben şimdilik 3 ana tablo yarattım (city-nation-user)

City tablosunda;

*cityId, cityTitle, citynationID, citycoordinate

Nation tablosunda;

*nationId, nationTitle

User tablosunda;

userId, username, user username, user password, user gender, user nation, user birth date,  user tourist profile, user email, user picture ve user home town bölümlerini açtım.

 

 

 

Leave a Reply