Html-Database connection

Sitenin veri tabanını oluştururken, bir yandan da artık html ile sitemi yaratmaya başladım. Html kodunu yazarken daha önceden kullanmış olduğum bir program olan Dreamweaver Cs6 ‘dan yardım almaya karar verdim.

Sitemi oluşturmaya öncelikle kolay sayfalarından biri olan About kısmından başladım.

about

 

Daha sonra yapımı bu sayfadan biraz daha zor olan bir sayfa daha yaptım. Bu sayfada harita olan yere ve aşağıda bulunan tablo bölümüne şimdilik resim koydum. Bu resim yerine daha sonra Tilemill veya cartodb ile yapacağım interaktif bir harita gelecek.

harita

 

Menü barı <table> kodlarını kullanarak hazırladım. Menü barın aşağıya doğru açılmasını istediğim için, onu daha sonra jQuery kullanarak ekleyeceğim bir kaç kodla hareketli hale getireceğim.

Bu sayfalara benzer birkaç sayfa daha hazırladım. Html kodlarımın database ile çalışmasını sağlamak için gerekli bağlantıyı sınıfta yaptık.

Bu bağlantı için öncelikle ayrı bir sayfada aşağıdaki kodu kaydettik. Bu kod veri tabanına nereden ulaşılacağını yazıyor eğer yanlışsa veya veri tabanına ulaşılamazsa “istenilen veritabanına ulaşılamadı” hatasını ver diyor.

<?php
   
@mysql_connect("localhost","root", "") || die ("mysql baglantisi kurulamadi");
@mysql_select_db("hpdb") || die ("istenilen veritabanına ulasamadı");

?>


Bu sayfayı kaydettikten sonra, bağlantı kurmak istediğim sayfaya (Login) Dreamweaverda aşağıda gördüğünüz kodu dosyanın en başına yazarak bağlantıyı kurduk. Artık kullanıcılar login sayfasında şifreleri ve kullanıcı adlarını girdiklerinde gerekli olan sayfaya gidebiliyorlar.

connection2

loginharita

 

Leave a Reply