fikirler

Selam,

mezuniyet projemle ilgili bir kaç somut bir kaç da kavramsal olmak üzere fikrim var. Hepsini son bir haftada kendi hayatıma dair deneyimlerimden çıkardım. ilk somut fikrim müzik bilgimin ritim duygumun falan çok zayıf olması ve kafam iyi olmadan dans edemeyişim hakkında. Müziğe göre dans etmek yerine dansa göre müzik temalı bir proje aklıma geldi.  -ikincisi bu dönem aldığım tipografi dersiyle alakalı. bu dönemki final projesi için bir typeface tasarlamamız gerekiyor. ben de bir süredir type tasarımı hakkında düşünüp çiziyordum ancak çok yenilişkçi bir şey yapamıyordum. denediğim her sey ya times new roman a ya da helveticaya benziyordu. belki bir otomatik typeface tasarlayan bir yazılım.

üçüncü bir fikir ; kavramlara karşı değişken algılar. daha açık olmak gerekirse, iletişimin en iyi kullanılan en işlevsel oldugunu düşündüğümüz aracı olan kelimeler. iletişimimizin temelinde kelimeler yatıyor ve en iyi anlaştığımızı düşündüğümüz insanla bile kavramları algılayışımız ve tanımlayışımız farklı. ve bu farklılık kişiler arası iletişimde büyük bir engel. kavramların tanımları hakkında, diğer duyulara bağlı iletişime arkasını dayayan ve ortak algı oluşturup iletişimi kolaylaştıran bir proje olabilir.

diger bir problem, çıkış noktam cocuklar degil aksine kendim ve yetişkinlerin yanlış davranışları ve algıları olmasına ragmen bir sekilde cocuklara yonelik bir projeye dönüşeceğini düşündüğüm bir fikir. ödül-ceza iyi-kötü sebep-sonuç ilişkilerine yönelik, her şeyin bir hedef haline dönüştüğü günümüz insanının sona başa ve çevreye odaklanmışken süreci kaçırmaları ve

 

1 Response

  1. Müge bu fikirler hakkında biraz araştırma yapsan, o araştırmaları bloğa girsen ve görsek -sen de görsen- ne tarafa doğru gidebileceğini. Bu fikirlerin hepsi biryere gider ve bir işe dönüşür. Biri diğerinden daha iyi değil. Ama senin ne seçeceğin önemli. Hangisinde uğraşmak istediğin bir soru, problem görüyorsun; muhtemelen nasıl bir yol izlemeni gerektiriyor; uğraşmak istediğin alan içersinde sonuca gidebiliyor mu?
    Bence biraz araştırma yap, sadece ‘düşünme’!

Leave a Reply