project ideas

Selam,

Geçen hafta derste bir problem üzerinden yolda çıkmanın daha doğru olduğunu konuşmuştuk. Yaptığımız işin arkasında bir concept, bir sebep olmalı demiştik. Bunun üzerine ben de daha çok beni rahatsız eden, ve bir şekilde çözümlenemese bile insanlarda bir dürtü yapabilecek birşey yapmak istediğime karar verdim.

Problemlerden birisi artık günümüzde “phubbing” diye anılıyor (http://stopphubbing.com/). Açıklaması ise : ” the act of snubbing someone in a social setting by looking at your phone instead of paying attention”. Tam da sinirime dokunan olayın bir ismi olması bile beni bu probleme ve onunla ilgili bir şeyler yapmaya itti.  Fakat henüz ne yapacağıma dair bir fikir üretemedim. Bunun hakkında araştırma yapıp nasıl bir mecrayla bunu hayata geçirip interaktif bir şekilde sunabilirm bilmiyorum. Bir aplikasyon yapmak istemediğimi özellikle biliyorum çünkü asıl mesaj insanları o uygulamalardan uzaklaştırmak bu yüzden elle tutulur, tradisyonel bir mecra kullanılabilir.

Bir diğer problem ise artık klasikleşmiş kitapları çocuklara daha okunabilir kılmak. Nasıl yabancı filmler seslendiriliyorsa, ve özellikle türkçe dublajları dinlemek eğlendiriciyse, neden aynı şey kitaplara da uygulanmasın ki. Türkçe çeviri çocukları kendine çekmiyor fakat türkçe dublaj çekebilir. Her sayfayı ayrı ayrı kelime kelimesine dublaj yapmaktansa hikayeyi daha basite indirgeyerek ve eğlenceli bir dublaj ile çocuklara sunulabilir böylece her sayfa çevirildiğinde hikaye devam eder. Bir başka yöntem ise yine klasikleşmiş bir kitabı yeniden tasarlayarak okumayla elde edilecek gizli ipuçlarını çocuklara buldurmak. Hikayenin gidişatına göre tasarlanacak bu ipuçlarının hepsi toplandığında eline kitapla ilgili bir gerçek ortaya çıkabilir.

Bunlar benim genel olarak değinmek istediğim problemler ve her iki problem için de ana noktam elle tutulur, insan etkileşimi olan tradisyonel objeler kullanmak.

Leave a Reply