hareket ses ve görsel jukebox

Ilgilendiğim alanlardaki problemlerin dışına çıkıp, tek taraflı kullanıcısı oldugum ve aslında hakkında çok da bilgim olmayan ses ve hareket konusuna yönelmeye karar verdim. Bugüne dek tüketici konumunun dışına çıkmadığım bu müzik adlı medyumun üreticisi olmasa da etken bir faktörü olarak var olmak notaları öğrenmeye sabredemeyeceğim ve rekabet edemeyeceğim için önemli. Yani kullanıcı odaklı ve ortak bir dili olan bir tasarım olması insanların bu alanla olan entegrasyonu açısından değerli.

Aklımda final olarak beliren ilk fikir aslında çok belliydi ancak internette yaptığım gezintiden sonra insanların hareket ve müzikle olan çeşitli ve eğlenceli ilişkilerine şahit oldum.

bu performansı etkileyici kılan faktörlerden biri canlı olması olsa da kullanıcıyı harekete geçiren ve motive eden şeyin kullanıcının da katılımı olması. yani müzisyenlerin bu yetenegi kendi becerilerini promote ederken kullanıcı da aslında dahil olarak kendini promote ediyor. interactionın güzelliklerine bir örnek.

bunlar dısında bu videoyu paylaşmamın diger bir sebebi izleyicilerin profesyonel müzik bilgisinden yoksun ancak performansı deneyimleyecek kadar sesle haşır neşir olmaları. yani kullanıcı çeşitliliği aşısından bilgiler insani düzeyde.

benim planım yeni bir dimension taşıyan ve tabiki canlı degil elektronik bir jukebox tasarlamak,  benzer bir deneyime farklı bir arayüz tasarlama niyetindeyim. ilk boyut hareket. ve hareketten kastım minor düzeyde, eski jukeboxların tuşlarına basıp müziği değiştirebildiğiniz bir hareket degil, sizi de müziğin bir parçası yapacak ,isterseniz dans diyebilirsiniz, daha büyük bir hareket. geçen haftalarda golan levinin bir performansını izlemiştik ve hareket interasksiyonuna dayanan işler yaptığını görmüştüm. sonra kendisinin de aslında benzer bir ders verdiğini ve aynı sekilde ögrencilerinin bir blogu oldugunu ögrendim. dersin bir projesinde herkes kinect kullanarak bir tasarım yapmak durumunda ve aşırı profesyonel olmayan bu öğrenci işlerini izlemek açıkçası çok daha motive edici.

burada son senenin kinect projelerinin final videoları var ve baya etkileyciler:

http://golancourses.net/2011spring/projects/project-3-interaction/

Leave a Reply