İlk Araştırma

Ne/nasıl bir şey yapmak istediğim hakkındaki düşüncelerimden sonra CS450 adlı dersimde yapmayı düşündüğüm konu hakkında araştırmalar yapmaya başlayıp bunun üzerine gitmeye karar verdim.

Uzun zamandır nota bilmeyen ve ya enstrüman çalmayı bilmeyen biri nasıl müzik yapabilir sorusu kafamı kurcalıyordu ben de bunun üstüne böyle birşey olsa nasıl olabilir ve insanlar böyle birşey yapmış mı yaptılarsa nasıl yaptılar soruları üstüne bazı araştırmalar yaptım.

Nota bilmeyen ve ya enstrüman kullanmayan birinin müzik yapma fikri aklına gelen melodilerle olabilir şeklinde bir düşüncem vardı. Yani yapabilceğim alet/app ya da websitesinin bu melodileri belki notaya çevirip seçilen enstrümanla sese dönüştürebilmesi gerekiyordu. Bunları uzatıp, belki de üstüne başka sesler ve vokal de ekleyip müziğe dönüştürebiliriz diye düşünüyordum.

Yaptığım araştırmalardaki bazı bilgileri paylaşmak istiyorum:

1) Songify App

http://www.androidauthority.com/songify-app-review-convert-speech-to-music-90794/

Şimdi bu android için yapılmış bir şey ve tek bir tane yapılmış bundan. Konuşuyorsunuz, bu app’te sizin sesinizi kaydedip bir jingle’a dönüştürüyor. Benim bu app’te ilgimi ilk çeken şey berbat bir tasarımı olması. Yani ben arayüzünü nasıl geliştirebilirim ve neler ekleyebilirim diye düşündüm. Bu sanırım tek bir enstrüman içeriyor. Ben buna enstrüman ekleyebilirim ve tabii ki melodiler üzerine yoğunlaşmak istediğim için konuşmayı melodi söylemekle değiştirmek istiyorum. Bu app’te kaydet yolla ya da bir social network yaratma konusunda da birçok şey yapılmış bu konuda bende soundcloud tarzı bir site yaratabilirim.

Bu videoda yapılmış bir örnek var: http://www.youtube.com/watch?v=jMjcDbYxS3M#t=20

Bu da ayrı bir örnek ve bunu mineye armağan etmek istiyorum izninizle: http://www.youtube.com/watch?v=sP4NMoJcFd4

2)UJAM website

Bu aslında benim yapmak istediğim şeye çok yakın bir websitesi ben bunu nasıl geliştirmek istediğime karar vericem, üstüne ne eklenilebilir v.s bunları düşünücem bu konuda sınıftan da yardım almak istiyorum.

3)Voice Band For Iphone

http://www.youtube.com/watch?v=ZwvsXYm-jLA

Bu da yakın app. Tasarımı berbat. ve üstüste ekleme yapılabiliyor mu onu anlayamadım genelde ses kullanarak melodi yaratma üzerine yapılmış ya da şarkı söylerek v.s bu konuda yakın olabilir.

benim şu ana kadar ki favorim UJAM.

Ben tasarımım içinde ilüstrasyonlar ve elle çizim yapabilceğim şeyler de eklemek istiyorum bunu nasıl yapabilceğim konusunda cidden bir fikrim yok, nereye eklenebilirler ve ya genel tasarım mı böyle olmalı v.s bu konularıda sınıfa tartışmaya koyacağım şidilik görüşmek üzere 🙂

 

 

 

Leave a Reply