Belmin’in Bitirme Projesinin Değişim Süreci ve Konusu

Benim bitirme projem Avrupa kıtasındaki ülkelerin masalları, kültür ve tarihleri ile ilgili olacak. Amaç: Avrupa’daki farklı ülkelerin çeşitli ya da benzeşen kültürlerini masallar üzerinde çocuklara hitap edecek şekilde yapmak. Bunu da bir web sitesi üzerinde, ilüstrasyonlarım ve kısa animasyonlarımla yapacağım. Daha önceki haftalar bu projeye daha genel bakıyordum, ülkeleri neye göre seçeceğim ve ne üzerinde yoğunlaşmam gerektiği belli değildi. Ona rağmen birkaç ilüstrasyon denemesi yaptım. Hatta web sitesi yerine “application” yapmak istiyordum. Onun için Avrupa haritasının olduğu bir “home page” yapmakla beraber tipografi seçip, logomu da yapmıştım. Application’ımın adı ise: “Fairy-Map”di.

Ancak Ekmel Hoca ile konuştuktan sonra kadın kahramanlara odaklanmayı seçtim, çünkü onlar üzerinden kültür çeşitliliğini göstermek daha çarpıcı ve eğlenceli geldi. Ayrıca genel olarak Avrupa masallarını araştırırken sıkça prenses karakterlerle karşılaşmış oldum. Prenseslerin ya da sıradan kadınların giyim kuşamı, kullanılan eşyalar, yiyecekler, davranışları, konuşma tarzları, takılar, mücevherler ve Avrupa’nın tümünü kapsayan bu çeşitlilik içindeki zenginlik benim çok ilgimi çekti.

O yüzden dünkü derse iki prenses ilüstrasyonu denemesi ile gittim ve ilk yazdığım proposal’ı (buraya koymadım) değiştirerek geldim. Hatta pasif ve her zaman kurtarılmaya ihtiyaç duyan kadın kahraman modelini eleştirmek amacıyla hedefime yeni ve feminist bir boyut kazandırdım. Ancak sonra bundan vazgeçtim, çünkü mantıklı düşünmek gerekirse masallarda genelde prensesler kurtarılmayı bekliyor, aksine rastlamadım ve eğer feminizm ile ilgili bir proje yapacaktıysam eğer, bunun için feminizm üzerine derin bir araştırma gerekiyordu, ki araştırılacak yeterince konu vardı. Bunun için hem zaman yetmezdi hem feminizm üzerinden gitmem gereksiz olacaktı.

Son olarak önceden belirttiğim gibi kadın kahramanların olduğu masallara yoğunlaşmaya karar verdim (feminizm öğesi olmadan) ve “web sites”inin başlığı “Fairy-Map Heroines” oldu.

Bu hafta Avrupa ülkelerinin farklı ve benzeşen kültürlerini ayıran bir chart hazırlamakla beraber hangi ülkeleri seçeceğime masallarına göre karar vereceğim. Farklı bölgelerden farklı ülkeler seçeceğim ki, kültürler arası farklılıkları rahat gösterebileyim, aynı şekilde bir birine yakın ülkeleri de benzerlikleri göstermek için seçeceğim. Yeni ilüstrasyonlar yapıp, “home-page” ve logo tasarımını bitireceğim. Proposal’ım aşağıdadır.

Fairy-Map-Heroines-proposal-belmin2

Leave a Reply