Skeçler ve 3D Modellemeler

Merhaba, ben Başak Erbakan. (Kullanıcı adım çok alakasız olduğu için adımı söyleme gereği duydum)

Projemi değiştirmiştim; oyun yerine moda dünyasının çirkin yüzünü ve dolaylı olarak da insanlığın bazı saçmalıklarını yeren 3D modelleme ile yapılmış bir defile animasyonu yapmayı düşünüyordum. 2 hafta önce Ekmel Hoca “Bu yaptıklarına kendi markanmış gibi davransan nasıl olur?” demişti ve markayı tanıtacak posterler yapmamı istemişti. Sonra bu aklıma bir fikir getirdi: Defile animasyonu yerine tasarımlarımın kısa süreli reklam animasyonlarını yapmak, biraz alaycı bir şekilde

Ve yine hocanın istediği posterlerden de yaparım. Yani projeme kendi markammış gibi davranmak bana bayağı mantıklı geldi, zaten defile animasyonu pek yapmak istemiyordum ama aklıma gelen tek sunum yolu oydu. Şimdi hocanın önerisiyle yeni bir sunum yolu bulmuş oldum.

Biraz da yaptığım skeç ve modellemelerden paylaşacağım:

cloud head

-Bu tasarımla eleştirmek istediğim hep para düşünen paragöz insanlar. Modelin saçını düşünce bulutu gibi yaptım ve düşünce bulutunun içinde de dolar işaretleri var. (dolar işareti seçmemin nedeni daha evrensel/bilindik olması) Gözlüklerinin üstüne de dolar işaretleri koydum, hani çizgi filmlerde olur ya, karakterin gözlerinde dolar işareti çıkar onun gibi işte. Kıyafete gelince, o da paragöz insanların hem çevrelerine hem de kendilerine çok zarar verdiklerini simgeliyor. Kıyafetin büyük bir kısmı dikenli bu yüzden. Saçın ve gözlüğün modellemesi bitti, ama saça texture eklemem gerekiyor.

Untitled Untitled3 Untitled2

-Bir başka tasarım kadınların vücut şeklinin nasıl olması gerektiği ile ilgili çok baskı olması hakkında. Mesela belin ince olması gerek gibi. Bel konusundan giderek bir tasarım yaptım.

sketches

-Sol sayfadaki elbise belin, ayakkabı ayak bileğinin ince olması beklentisine bir gönderme. Nerden geldiği belirsiz eller modelin belini ve bileğini sıkarak öyle zorluyorlar ki kan çıkıyor(?) 3D modellemesini de yaptım ama texturing de hala çok kötü olduğum için kan efektini iyi yapamadım, ama şimdilik fikri göstermek amacıyla geçici bir resim koyacağım.

Untitled8 Untitled7 Untitled6 Untitled5 Untitled4

-Aşağıdaki ayakkabılar, model sanki hep bir tuzağın üstünde yürüyormuş, hep diken üstündeymiş izlenimi veriyor. En azından öyle yapmaya çalıştım:)

Untitled15 Untitled16

-Bu pençeli ayakkabıların tam olarak bir anlamı yok ama giyene canavarımsı bir hava katmıyor mu sizce de? Birçok şeye yorulabilir bence, mesela ben “insanlığını kaybetmiş artık canavarlaşmış hissi veriyor” derdim.

Untitled12 Untitled13 Untitled14

-Dil çıkaran ayakkabılar da birçok şeye yorulabilir… Aslında ben “lick my feet” üzerinden gittim. Hani zor durumda kalınca(ama çook zor durumda deil, sadece rahatları bozulsun yeter) hemen ürküp, hemen gururunu yerler altına almaya hazır insanlar kendilerinden güçlü biri geldi mi hemen ne isterlerse yaparlar ya, onun gibi bir şey…

Untitled11 Untitled9 Untitled10

Yaptığım başka modeller de var ama onlar daha tam istediğim gibi olmadığı için buraya koymuyorum. Ama birçok skeç yaptım ve aralarında kesin modellemeye karar verdiklerim var. Onlardan bazılarını paylaşacağım son olarak.

-Bu skeci yaparken aklımda “Dili pabuç kadar” deyimi vardı. Bir de “söylediklerimiz bazen bizi çok zor durumda bırakabiliyor.”

binding of words

-Aslında resmin yanında da yazıyor ama okunmuyor olabilir ondan buraya da yazayım. “İnsanlar bazen çok önemli şeyleri çok önemsizmiş gibi bir kenara atabliliyorlar/atıyorlar. Değerini kaybedince anlıyorlar ama çok geç oluyor. Bu skeçte model bildiğimiz çöp poşeti giyiyor, çizimimde pek belli olmadığı için söyledim. Çöp poşetinin içinde de renk renk eller var, hatta dışarı taşmış bazıları. Bu modelin attığı eller, yani önemli şeyler,fırsatlar vs…

trash dress

-Etobur bir bitki modeli ele geçirmiş! Acaba bitkiler onlara yapılan acımasızlığın intikamını mı alıyor? Doğrusu aklıma tam olarak bir açıklama gelmiyor ama bu tasarımı sevdim, bir açıklama bulacağım.

monsterplantdress

-Soldaki tasarım yine kadın vücudu üzerindeki beklentilerlirle ilgili. Popolar ve göğüsler… Model bunları bayağı vurgulayan bir kıyafet giyiyor, ve 7/24 oralara bakan gözler var. Daha tam bir açıklama bulamadım.

-Sağdaki benim favori tasarımım. Ayrıca çok güzel bir açıklaması da var. Gerçi sırf modele bakarak benim düşündüğüm anlaşılmaz herhalde ama olsun. Modelin kocaman ağzından çıkan yeşil sıvımsı şey yalanları, entrikaları vs. sembolize ediyor. Yeşil sıvı yani yalan ve entrikalar modelin çıplaklığını örtmüş, normalde topuğu olmayan ayakkabıya destek/topuk olmuş. Yani bazı insanlar yalan ve entrikalarla ayakta kalabiliyorlar ama akışkan bir temelin üstünde duruyorlar. Bir gün o akışkan temel akıp gittiğinde desteksiz ve çıplak kalacaklar.

sketches2

-Dinamitleri bigudi olarak saçına sarmış çılgın bir model. Bir sürü anlam çıkarılabilir; mesela güzel olmak için yapılan çılgınlıklar vs…

(Ayrıca poster denemeleri yaparken skecin altına “It will blow up your mind!” diye yazmıştım. Bu tarz posterler olabilir mi diye düşündüm?)

dynamite head

– Bu da “voyeurism”/dikizcilik temalı bir skeç. Şu an somut bir açıklamam yok

binoculars

Şimdilik bu kadar.

EKMEL HOCAM: Biliyorum benden 2 modeli tamamen bitirmemi ve onların posterlerini yapmamı istediniz ama bir modeli tamamen bitirmek gerçekten hiç kolay değil. Özellikle texture konusunda çok zorluk yaşıyorum. Bir de maalesef benim çalışma tarzım biraz ters. Diyelim 5 işim var, ben biraz 4’ten yaparım,sonra 2’ye geçerim,1’le biraz uğraşırım vs. Bir oturuşta maalesef 1 işi bitiremiyorum, çünkü şu an bir modeli texture ile tamamen yapacak kadar bilgili değilim henüz. Şu an öğreniyorum uyguluyorum, öğreniyorum uyguluyorum. Lütfen sizi ciddiye almadığımı düşünmeyin.

Tatilde texture’lamayı  bayağı öğrenmiş olmayı planlıyorum. Yani modellerin texture’larını yapmış olurum.Tabi bu arada modellemeye ve skeçler yapmaya devam edeceğim.

Leave a Reply