Projedeki gelişmeler

Merhaba,

Bloga gantt chart ve proposal yükledikten sonra hiç update etmediğimi farkettim, o yüzden süreçle ilgili kısa bir açıklama yapıp ondan sonra şu anki durumla ilgili birşeyler paylaşacağım.

Projem kısaca çocuklar için bir enstalasyon, yerde Avrupa’daki ülkeleri simgeleyen noktacıklar ya da Avrupa haritasının bir yansıması olacak ve çocuk ülkelerin üzerine geldiğinde o ülke hakkında kısa bir animasyon izleyecek. Başlangıçta fikir animasyonu Avrupa haritasındaki bütün ülkeler için uygulamaktı ancak zaman kısalığını göz önüne alarak en göze çarpan ve özellikleri belirgin 10 ülkeye odaklanmaya karar verdim. Bunlar:

Portekiz, İspanya, Fransa, İrlanda, İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda, Yunanistan ve İskoçya/İsviçre’den birisi.

Animasyonlar için hep 2D’den yana oldum çünkü bu konuda hem 3D’den daha iyiyim hem de çocuklar için daha eğlenceli olduğ kanısındayım. Şimdiye kadar illustrator’da çizdiğim örnekleri Flash’ta animasyon haline getirip Ekmel hocaya gösterdim fakat ilk örnek aklımıza yatmadı, bunun üzerine çok geometrik olan illustrasyonları yumuşatmak için tarzımı değiştirdim ve sonuçta daha el çizimi bir hal aldı illustrasyonlar.

Animasyon Avrupa’daki ülkelerin haritasıyla başlıyor ve çocuk ülke üstüne gittiğinde gittiği ülkeye zoom yaparak o ülkenin adı çıkıyor öncelikle, peşinden animasyonumdaki küçük kız karakteri balonla ülke haritasında başkente iniyor, balon üstünde adını görüyoruz ve ülkenin içine ilerliyoruz. Burada her ülke için bir setting yapmaya karar verdim, üzerinde çalıştığım  örnek Portekiz olduğu için renkli evlerden oluşan bir sokak yaptım. Bu sahneden sonra karakter o ülkeyi tanıtıcı şeyler yapıyor mesela Portekiz’de karakterim tramvayla içeri geliyor, daha sonra Fado müziği yapıyor ve son olarak o ülkeye ait yemekleri tanıttığım bir sahne başlıyor. Arka plana her ülke için geleneksel bir müzik eklemeyi düşünüyorum ve Ekmel hocanın tavsiyesi üzerine bir narrator hikayeyi anlatabilir (Küçük kız karakteri konuşuyor gibi)

Bunu burada anlatmamın sebebi Flash’ta animasyonumda ilerlememe rağmen bir türlü export edememem. After Effects’e daha çok alıştığım için şu anda animasyonu orada tekrar yapıp export edip buraya ekleyeceğim.

Tatilden sonra bitmiş animasyonla ve diğer ülkeler için çizdiğim illustrasyonlarla geleceğim, bunun yanında body tracking için hazırladığım patch’i denemem gerekiyor. Aşağıda el çizimimi ve illustratorda editlediğim halini ekliyorum.

1395691905576 1395687785062 portugal

Leave a Reply