Onur Oral

Bienal

Jorge Macchi – Ouro Preto (Kara Altin), 2009

Eserde ilk göze çarpan şey siyah ve beyaz gazete kağıtlarından yapılmış olması. Gazete parçalarında herhangi bir yazı veya görsel yok, sadece yatay ve dikey hatlarin oluşturduğu bir şema olarak sunulmuş. Ayrıca eserin sol üst köşesinde verilen tek tipografik bilgi ‘Ouro Preto’, yani ‘Kara Altın’. Tasarım olarak benzettiğim ilk şey Piet Mondrian’in kompozisyonlarıydı. Onun gibi basit şekillerden oluşuyor eser ve onun gibi görsel bir dengesi var, gerek siyahın blok halinde kullanılması ve pozisyonları, gerekse de kesilmiş kısımlar arasında kalan ince şeritler eseri bir bütün olarak gösteriyor.

Eserin adı ‘Ouro Preto’ Türkçede ‘Kara Altın’ demek olduğu gibi sömürge zamanında altın çıkaran Portekizlilerin ilgi odağı olmuş bir Brezilya kentinin adıymış aynı zamanda. Eserde de zıt iki rengin kullanılmasıyla bu çelişki, ve şeritlerin zaman zaman büyük, zaman zaman küçük alanlar yaratmasıyla o dönemdeki komplikasyon eserde yansıtılmıs.

İlgi alanlarim

Tasarım dışında ilgi duyduğum, yapmaktan zevk aldığım dolayısıyla da başarılı olduğumu düşündügüm alan; spesifik bir konu üzerine araştırma makalesi yazmak. Bunun dışında lisansli olarak oynadığım basketbolu da hobi olarak sayabilirim.

Proje

Tüm sene sürecek olan proje icin motion graphic yöntemini öğrenmek ve bunu kullanmak istiyorum. Ancak proje icin şu an net bir problemim yok. Yapılabilecek çok problem var, ama motion graphic ile problemin çözümünü nasıl sunacağıma dair kesin bir sonuca varamadım henüz. Kafamdaki projeye illa bir örnek vermek gerekirse, örneğin AIDS konusunda insanlari bilinçlendirmek amacıyla  yapılmıs bir motion graphic videosu diyebiliriz. Dediğim gibi önce problem, sonra o problemin çözümü ve en sonunda da çözümü motion graphic’le nasıl sunacağıma kesin karar vermem lazım, ki buna henüz kesin karar vermiş değilim.

Leave a Reply